Menu
Your Cart

İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu

İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
İstanbul'dan Uçaklı Erzurum & Kars & Van Turu
2.049,00TL
Vergiler Hariç: 2.049,00TL

1. GÜN

Erzurum- Sarıkamış

Perşembe


Sabah 03:30 Beylikdüzü Shell istasyonu ( Marmara park karşısı), 04:00 Ataköy Olimpiyat evi (Sinan Erdem spor salonu önü), 04:15 Mecidiyeköy Divan otel önü, 04:30 Kadıköy Evlendirme dairesi otoparkı önünden hareketle,  05:00 Sabiha Gökçen Havalimanında siz değerli konuklarımızla kültür rehberinizin buluşmasının ardından Pegasus Havayolları'nın 07:10 uçağı ile yaklaşık bir saat kırk yolculuğun ardından Erzurum Havalimanı'na iniyoruz.Burada bizleri bekleyen aracımıza binerek Erzurum'u sizler ile tanımaya başlıyoruz. Ulu Cami, Tarihi Erzurum Konağı, Üç Kümbetler, (restorasyonda olduğu için dışarıdan görebildiğimiz) Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi gezilerinin ardından meşhur cağ kebabı menülü öğle yemeği molası sonrası yaklaşık iki saatlik yolculuk ile Sarıkamış'a ulaşıyoruz. Sarıkamış'ta Şehitler Anıtı'nı görüp rehberimizden Sarıkamış Harekatıyla ilgili bilgi aldıktan sonra Kars'ta bulunan otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Büyükkale veya Kars Park Otel / Kars

Günün Lezzeti ve Restoranı:Erzurum Gel Gör Cağ Kebap ( ektra)2. GÜN

Çıldır Gölü-Kars TuruCuma


Sabah otelimizden hareketle Çıldır Gölü'ne hareket ediyoruz. Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekliğinde bulunan ve Van Gölü'nden sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır gölü kış aylarında buz tutmaktadır. Bu noktada misafirlerimiz buz tutmuş gölün üzerinde yürüyüş yapabilirler ya da atlı kızaklarla gezebilirler. Ardından Kars'a geri dönüyoruz.1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra yaklaşık 40 yıl boyunca Rus yönetiminde kalan şehirde Ruslar, Tahtdüzü denilen mevkide Baltık üslubunda binaların bulunduğu ızgara planlı yeni bir şehir kurmuşlardır. Yapacağımız şehir turunda hala kullanılmakta olan yapılardan Vali Konağı, Defterdarlık Binası Demir Köprü, Hekim Evi (Opera Binası), Aleksander Nevski Kilisesi (Fethiye Cami) ve Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı göreceğimiz yerler arasında. Oniki Havari Kilisesi, Ebu-l Hasan Harakani Türbesi, Osmanlı hamamları ve Kars Kalesini gezdikten sonra Kars Arkeoloji ve Etnografya müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından dileyen misafirlerimiz ile yörenin meşhur peynirlerini tatmaları ve alışveriş yapabilmeleri için serbest zaman veriyoruz.Gezilerimiz sonrası otelimize geri dönüyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Büyükkale veya Kars Park Otel / Kars

Günün Lezzeti ve Restoranı: Kars Ayaz Restoran, Kesme aşı çorbası, Kaz eti, Hangel, Bulgur pilavı, ayran (ekstra) 3. GÜN

Ani Harabeleri-Doğu Bayazıt-Ağrı Dağı-Muradiye Şelalesi-Van Kalesi

Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabelerine gidiyoruz. Burada yapacağımız gezimizde Gagik Aziz Krikor Şapeli, Aziz Pirkitch Kilisesi, Gagik Kilisesi, Freskleriyle ünlü Tigran Honents Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Cami) ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler (Rahibeler) Manastırı, İpek Yolu Köprüsü, Gürcü Kilisesi, Zerdüşt Ateşgedesi, Türklerin Anadolu'da yaptıkları ilk cami olan Ebu-l Menücehr Camisi ve Selçukluların yönetiminde kente yapılan Selçuklu Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Buradaki ziyaretimizi tamamladıktan sonra  Ağrı dağı eteklerinden ilerleyerek Doğubayazıt'a ulaşıyoruz. Doğubayazıt'ta 1685-1784 yılları arasında yaptırılan Eski Bayazıt yerleşimine ve ovaya hakim yapısı ile İshak Paşa sarayını geziyoruz. Kürt edebiyatının en büyük isimlerinden kabul edilen Mem-u Zin'in yazarı Ahmed-e Hani türbesinin yanıbaşında kurulu sarayın değişik üsluplardaki eşsiz süslemelerini ve görkemli mimarisini, tarihi ve hikayeleri ile tanıdıkdan sonra Doğubayazıt çarşılarında vereceğimiz serbest zaman sonrası kış dönemi buz tutan Muradiye şelalesinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası Van'a ulaşıyoruz.Van'daki durağımız günün son saatlerini geçireceğimiz Van Kalesi olacak. MÖ 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı 1. Sarduri tarafından Van Kalesi eteklerindeki Analı-Kız olarak bilinen kutsal alan önünden varacağımız kale girişinde “Van Kalesi Höyüğü” kazı alanını görerek olağanüstü manzaraya sahip kaleye çıkıyoruz. Kale'de hem modern Van kentini, hem Van Gölü'nü hem de Eski Van'ı fotoğraflama imkanı buluyoruz. Ardın'dan Van'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Van gölü kenarındaki otelimizde.


Konaklama :Ramada Otel By Wyndham / Van  4. GÜN

Akdamar Adası-Çavuştepe Kalesi-Halı Atölyesi

Pazar

Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltı sonrası odalarımızı boşaltarak Gevaş'a doğru yola çıkıyoruz. Burada bizleri bekleyen teknemize binip Van gölü üzerinde sessiz ve huzur veren, hem adanın hem de Artos dağının doyumsuz görüntüsü eşliğinde, yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla Akdamar Adası'na geçiyoruz. Van Gölünün en büyük adası olan Akdamar'da UNESCO Dünya Kültür Mirası yolunda bir başyapıt olan Ortaçağ Ermeni Mimarisi ve Sanatının en özel yapıtlarından olan “Surp Haç” kilisesini rehberimizin anlatımları eşliğinde tanıyoruz. I. Hacik Gagik Ardzruni tarafından 915-921 tarihleri arasında Mimar Manuel’e bir manastır kompleksinin merkezi olarak yaptırtılan kilisenin duvarlarında, mevsime göre değişen gün ışığı altında, büyüleyici gölge ve ışık oyunları ile konusunu Tevrat ve İncilden alan kabartma sahnelerinin hikayelerini öğreniyoruz. Yonca planlı kiliseyi de geziyor ve kısa bir tekne yolculuğu ile kıyıda bizi bekleyen aracımızla buluşuyoruz. İkinci durağımız kral 2. Sarduri tarafından yaptırılan ve Urartu tarihinde “Sardurihinili” adıyla bilinen Çavuştepe Kalesi olacak. Kalede sırasıyla Surlar, Pitos depoları, Tanrı İrmuşini Tapınağı, Saray Kalıntıları, Sarnıç ve 2800 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tuvaletlerinden birisini görerek yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz. Aracımıza geçmeden dünyada Urartuca bilen az sayıdan insandan biri olan Mehmet Amcanın (Mehmet Kuşman) elinden çıkmış Urartuca yazılı steatit takılardan satın alma imkanı da bulacağımız bir mola sonrası aracımızla Van'a dönüyoruz. Van'da hayranlıkla izleyeceğimiz ve dokuma aşamalarına tanıklık edeceğimiz, Doğu Anadolu Kilimlerinin öykülerini öğreneceğimiz Urartu Halı Köy ziyareti sonrası Van şehir merkezine geçiyoruz. Burada uçak saatine kadar vereceğimiz serbest zaman ile hem şehir merkezini tanıma hem de Van Otlu Peyniri, Van Balı gibi yöresel ürünler de satın alabilme imkanı buluyoruz. Serbest zaman sonrası Van Ferit Melen Havalimanı'na hareket ediyoruz. Pegasus havayolları'nın 19:10 uçağı ile İstanbul’a hareket ediyor alanda bizleri bekleyen servis aracımıza binerek sizleri aldığımız noktalara bırakırken bir başka turumuzda buluşmak üzere veda ediyoruz. 

Günün Restoranı (Van Yöresel ev yemekleri): Annemin Vefa Sofrası / veya Aşiyan Ev Yemekleri 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi