Menu
Your Cart

Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu

Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu
Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu
Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu
Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu
Uçaklı Butik Mardin & Midyat Turu
1.599,00TL
Vergiler Hariç: 1.599,00TL

1. GÜN

Mardin - Kırklar Kilisesi - Ulu Cami - Kasımiye Medresesi - Deyrul Zaferan Manastırı - Dara Antik Kenti

Cuma

Sabah 03:30 Beylikdüzü Shell İstasyonu Marmara Park Karşısı 04:00 Ataköy Olimpiyat Evi Sinan Erdem Spor Salonu önü 04:15 Mecidiyeköy Divan Otel önü, 04:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı önünden hareketle 05:00 Sabiha Gökçen Havalimanı'nda siz değerli konuklarımızla kültür rehberinizin buluşmasının ardından Pegasus Hava Yolları'nın 07:05 Diyarbakır uçağı ile bir saat elli dakikalık yolculuğun ardından Diyarbakır havalimanına iniyoruz. Alanda bizleri bekleyen aracımıza binerek Taşhan kahvaltıcılarında meşhur Diyarbakır kahvaltısı yaptıktan sonra ( ekstra ) müze kent Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Mardin'e vardığımız zaman ilk durağımız Mor Behrem Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin Müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii'yi görerek fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binasını geziyoruz. Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralar'dan geçip aracımıza binerek, Kasımiye Medresesi'ne ulaşıyoruz. Selçuklu Dönemi'nde üniversite denginde eğitim veren bu olağan üstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamladıktan sonra rotamızı 1932 yılına kadar Dünya’daki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırına çeviriyoruz. Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler sonrasında Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara’ya gidiyoruz. İpek Yolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait kalıntıları görüp, antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kuleleri yapıldığını öğreniyoruz. Kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları incelerken yöre halkı ile gireceğimiz ikili ilişkiler ve bizlere Mezopotamya misafirperverliğinin inceliklerini sunma yarışları, hoşgörü ve sevginin bölgede ne derece güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayacak. Kalbimizin bir kısmını burada bırakmamızın ardından serin sularıyla cennetten bir köşe olarak tasvir edilen bölgenin mesire alanı Beyaz Su gezisi sonrasında Mardin'de bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

Konaklama: Ramada Plaza Otel / Mardin

Günün Restoranı ve lezzeti: Mardin Kaburga Restaurant; İçli Köfte, Kaburga Dolması (Ekstra)


2. GÜN

Savur - Abdullah Bey Konağı - Midyat - Meryem Ana Kilisesi- Mor Gabriel Manastırı

Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında dört tarafı yeşillikler ve sularla çevrili olan Savur’a gidiyoruz. Osmanlı Dönemi'nde "nahiye-i Savur, tabi-i liva-i Mardin" diye adlandırılan Süryani ustaların muhteşem taş işlemeleri ile ön plana çıkmış bu yerleşim yerinde Savur Kalesi çevresinde tarihi mekanları, dar sokakları rehberimiz eşliğinde dolaşarak Hacı Abdullah Bey Konağı'na çıkıyoruz. Kuşbakışı manzaranın keyfini çıkartarak aracımızla Dereiçi (Kilit) Köyü'ne varıyoruz. 3-4 aile dışında kalanlarının tümünün Avrupa'ya göç ettiği bu köyde Mor Dimet (Romatizma) manastırı gezisini yaparak, küçük Mardin olarak adlandırılan Midyat'a geçiyoruz. Bölgenin önemli el sanatlarından olan telkari pazarında vereceğimiz serbest zaman sonrasında birçok diziye ev sahipliği yapmış olan Konuk Evi Terası'na ulaşıyoruz. Burada birbirinden güzel fotoğraflar çekerek yöresel sarı kesme taş mimarisi ile farklı manzaraları ölümsüzleştirdikten sonra Süryanilerin “Yoldath Aloha”,  Arapların “El Hadra” olarak adlandırdıkları Meryem Ana Kilisesi gezisi ile Mor Gabriel Manastırı ziyaretlerimizin ardından Midyat'tan ayrılıyor ve Mardin'de bulunan otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.Dileyen misafirlerimiz ile yemekli bir organizasyon olan Mardin Reyhani gecesine gidiyoruz ( ekstra 150 TL )

Konaklama: Ramada Plaza / Mardin3. GÜN

Hasankeyf-Gazi Köşkü-On Gözlü Köprü-Diyarbakır Surları

Pazar

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında baraj sebebiyle yeni kurulan yerleşim alanına taşınmış Artuklu Hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey’in türbesini görerek sular altında kalmaktan kurtarılmış eserlerin bulunduğu Hasankeyf müzesi geziyoruz.Raman dağı  ham petrol kuyularını gördükten sonra Batman'da öğle yemeğimizi (ekstra) alıyoruz. Ardından Diyarbakır'a ulaşıyor,Ulu Camii, Kale Surları, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, 4 Ayaklı Minare gezileri sonrası meşhur On Gözlü Köprü ile tarihi surlarda Heysel Bahçeleri'ni görüp Gazi köşkü ziyareti ardından Diyarbakır Havalimanı'na ulaşıyoruz. Pegasus 20.30 İstanbul uçağı ile hareket ediyor ve alanda bizleri bekleyen servis araçlarımızla sizleri aldığımız noktalarda bırakırken bir sonraki turlarımızda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi